התייעצות לפני חקירה

כאשר אתם מצויים בפני חקירה משטרתית, הדבר הכי נכון מבחינתכם יהיה להתעקש על זכותכם להתייעץ עם עו"ד מטעמכם שיגיע לתחנת המשטרה וייתן לכם ייעוץ עוד לפני תחילת החקירה.

אלה מעט מהדברים שצריך לקחת בחשבון כאשר אתם עומדים בפני חקירה:
יש לזכור כי הדברים באים רק כדי לתת מושג כללי ואינם מהווים תחליף לייעוץ של עו"ד שייתן לכם הסבר מקיף כיצד לנהוג לאחר שיקבל מכם את המידע והנתונים במקרה שלכם.

הכל נרשם
נקודת המוצא היא, שכל מה שתגידו או תעשו יכול לשמש נגדכם במשפט. הדברים שתגידו בתגובה למה שימצאו אצלכם ברכב או בבגדים התגובה שתתנו כשיגידו לכם מה כמות האלכוהול שהתקבלה או התגובה שתתנו כשיגידו לכם בכמה מהירות נסעתם. הדברים נרשמים ובסופו של דבר תצטרכו להתמודד איתם במשפט – עם מה שאמרתם ואם מה שהייתם צריכים להגיד ולא אמרתם. 

עכשיו זה הרגע
יש בדיקות שניתן לבצע לפעמים רק בסמוך למעשה, התייעצות עם עו"ד תבהיר לכם על אילו פעולות להתעקש ועל ההקפדה שהדרישה שלכם לבצע את הפעולות האלו תירשם.
כאשר מדובר בתאונות דרכים, יש דברים שצריך לשים אליהם לב באותו רגע, כי אחר כך, הרבה פעמים כבר לא תזכרו. לעיתים צריך גם לבצע כל מיני פעולות ולהזמין מומחה שיבדוק את הזירה כשהיא "טרייה", חשוב לפעול מייד ולקבל את מלוא ההדרכה כדי לתת לעצמכם את הסיכויים הכי טובים לצאת מהבעיה אליה נקלעתם.

לא כוחות
נחקרים רבים חושבים שהם מתוחכמים יותר מאשר מי שחוקר אותם. מה שצריך לקחת בחשבון, הוא שמולכם יושבים חוקרים מנוסים. אתם לעומת זאת, מוחלשים ומבולבלים, מודאגים כמה זמן יחזיקו בכם, האם ייעצרו אתכם, למה יתפתח התיק הזה.
הניסיון להתחכם או להערים על החוקרים נידון בדרך כלל לכישלון. והדברים נכונים במיוחד כאשר מדובר במי שאינם מורגלים בכך וזוהי להם הפעם הראשונה בחדר חקירות.

למה לא אמרת
פעמים רבות אחרי חקירה מסתבר שיש ללקוח הסברים או טענות שהיו יכולים לסייע להם ולהסביר כל מיני סימני שאלה.
בתשובה לשאלה, למה לא אמרת את זה בחקירה, הם מסבירים שרק ענו לשאלות, לא שאלו אותם על זה, הם חשבו שתהיה להם הזדמנות בהמשך, הם היו מבולבלים בלחץ של החקירה...
התייעצות עם עו"ד לפני החקירה תסייע לכם לעבור על הגרסה שלכם באופן מסודר ולשים לב לנקודות שחשוב שתדגישו בפני החוקרים גם אם לא ישאלו אתם על כך.

על מה אתה חותם​
לאחר החקירה, תתבקשו לחתום על הטופס בו נרשמו דבריכם. הרבה חושבים שאין צורך לדקדק בדברים והם "כבר יסבירו בבית המשפט" – מה שצריך לעשות, הוא להתעקש לקרא בשקט את הטופס, לתקן את הדברים שאינם מדויקים או להוסיף הערות שיבהירו את הדברים. רק לאחר שהדברים מתארים באופן נכון את מה שאמרתם, חתמו.

יש הרבה מאוד גורמים שצריך לקחת בחשבון לפני שמגיעים להחלטה כיצד יש לנהוג בחקירה משטרתית. ייעוץ עם עו"ד לפני תחילת החקירה הוא חיוני כדי להגיע להחלטה הנכונה.