התייעצות לפני חקירה
כאשר אתם מצויים בפני חקירה משטרתית, הדבר הכי נכון מבחינתכם יהיה להתעקש על זכותכם להתייעץ עם עו"ד מטעמכם שיגיע לתחנת המשטרה וייתן לכם ייעוץ עוד לפני תחילת החקירה.


אלה מעט מהדברים שצריך לקחת בחשבון כאשר אתם עומדים בפני חקירה:

(יש לזכור כי הדברים באים רק כדי לתת מושג כללי ואינם מהווים תחליף לייעוץ של עו"ד שייתן לכם הסבר מקיף כיצד לנהוג לאחר שיקבל מכם את המידע והנתונים במקרה שלכם).

הכל נרשם
נקודת המוצא היא, שכל מה שתגידו או תעשו יכול לשמש נגדכם במשפט. לא מדובר רק בדברים שאתם אומרים בחדר החקירות כשהחקירה מתחילה באופן "רשמי", אלא גם בדברים שתגידו ברכב בדרך לחקירה לשוטרים שמסיעים אתכם לתחנה, בדברים שתגידו במסדרון, אם זה לשוטר ואם לכל גורם אחר ובדברים שתגידו בתא המעצר למי שמצוי אתכם יחד בתא והוא עלול להתגלות כמדובב שתפקידו להוציא מכם הודאה או פרטים מפלילים שישמשו נגדכם.

לא כוחות
נחקרים רבים חושבים שהם מתוחכמים יותר מאשר מי שחוקר אותם. מה שצריך לקחת בחשבון, הוא שמולכם יושבים חוקרים מנוסים. אתם לעומת זאת, מוחלשים ומבולבלים, מודאגים כמה זמן יחזיקו בכם, האם ייעצרו אתכם, למה יתפתח התיק הזה.
הניסיון להתחכם או להערים על החוקרים נידון בדרך כלל לכישלון. והדברים נכונים במיוחד כאשר מדובר במי שאינם מורגלים בכך וזוהי להם הפעם הראשונה בחדר חקירות.

פעולות חקירה לא רגילות
פעמים רבות נוקטת המשטרה בפעולות שאינן חקירה רגילה של שאלות ותשובות עם חוקר – למשל קיום מסדר זיהוי או ביצוע עימות עם מתלונן.
חשודים חושבים בטעות שאם הם לא ביצעו את העבירה אז אין להם ממה לדאוג. זה לא מדוייק.
כדי שמסדר זיהוי ייערך כראוי צריך להתעקש על תנאים שונים שחייבים להתקיים כדי שהמסדר יהיה הוגן.
כשהולכים לעימות, חשוב לדעת איך הוא מתנהל, למה עליי לצפות ועל מה עליי לעמוד במהלכו.
אחר כך, אין מקצה שיפורים ומה שלא נעשה כראוי באותו רגע יהיה קשה מאוד לתקן אחר כך.

למה לא אמרת
פעמים רבות אחרי חקירה מסתבר שיש ללקוח הסברים או טענות שהיו יכולים לסייע להם ולהסביר כל מיני סימני שאלה.
בתשובה לשאלה למה לא אמרת את זה בחקירה, הם מסבירים שרק ענו לשאלות, שלא שאלו אותם על זה, שהם חשבו שתהיה להם הזדמנות בהמשך, שהיו מבולבלים בלחץ של החקירה...
התייעצות עם עו"ד לפני החקירה תסייע לכם לעבור על הגרסה שלכם באופן מסודר ולשים לב לנקודות שחשוב שתדגישו בפני החוקרים גם אם לא ישאלו אתם על כך.

על מה אתה חותם​
לאחר החקירה, תתבקשו לחתום על הטופס בו נרשמו דבריכם. הרבה חושבים שאין צורך לדקדק בדברים והם "כבר יסבירו בבית המשפט" – מה שצריך לעשות, הוא להתעקש לקרא בשקט את הטופס, לתקן את הדברים שאינם מדוייקים או להוסיף הערות שיבהירו את הדברים. רק לאחר שהדברים מתארים באופן נכון את מה שאמרתם, חתמו.

יש הרבה מאוד גורמים שצריך לקחת בחשבון לפני שמגיעים להחלטה כיצד יש לנהוג בחקירה משטרתית. ייעוץ עם עו"ד לפני תחילת החקירה הוא חיוני כדי להגיע להחלטה הנכונה.